Nepareizi uzskati par grēku

Tāpat kā sevis aplūkošana spogulī, grēka apzināšanās nozīmē godīgi paskatīties uz sevi. Un nepareiza grēka izpratne gandrīz vienmēr ir saistīta ar neskaidru priekšstatu par to, “kas mēs esam” kā cilvēki.

No vienas puses, pastāv iespēja kļūt par upuri drūmam pesimismam par dzīvi un cilvēci, kas, netiekot ierobežots, var izraisīt klaju cinismu un izmisumu. Aplūkosim padomu, kuru ir sniedzis kāds mūsdienu “garīgais skolotājs”:

“Katru dienu mums vajadzētu sev atkārtot: “Es esmu viens no miljardiem, kas velkas pa šo zemi.” Viens un nekas vairāk. Šī banalitāte attaisno jebkādus secinājumus, jebkādu uzvedību vai darbību – izvirtību, tikumību, pašnāvību, darbu, noziegumu, slinkumu vai sacelšanos. No tā izriet, ka katrs cilvēks ir tiesīgs darīt to, ko viņš dara.”

Svēto Rakstu nostāja ir pilnīgi pretēja šim postošajam, sagrozītajam priekšstatam par cilvēku un cilvēka uzvedību. Saskaņā ar Bībeli dzīve nav bezjēdzīga. Cilvēki nav nevērtīgi putekļi vienaldzīgā visumā. Cilvēku darbi un lēmumi ir nozīmīgi – Dievam, citiem un pašiem sev.

Otra galējība ir naivs, pārlieku optimistisks priekšstats par dzīvi un cilvēku, kas atrodams daudzās mūsdienās populārajās “pašpalīdzības” grāmatās. Kāds bestselleru autors jūsmo:

“Es praktizēju bijību. Ar to es domāju, ka izjūtu bijību pret traukiem, izjūtu bijību pret savām aknām, izjūtu bijību, kad spēlēju tenisu, es pret to visu izjūtu bijību. Es bijības pārņemts par krāšņumu un brīnišķīgumu, svētlaimi, kas pastāv šajā pasaulē.”

Protams, šis uzskats pauž kaut ko patiesu, pat biblisku par “bijības” izjušanu pret Dieva radību (skat. Ps.139:13-14) . Taču bijība pret traukiem nepaglābs tos no saplīšanas. Bijība pret savām aknām neaizsargās tās no vēža. Bijība pret visu “svētlaimi” un skaistumu pasaulē nenovērsis (vai pat neizskaidros) visus nepatīkamos un briesmīgos dzīves aspektus – karu, nežēlību, nabadzību, ļaundarību.

Un bijības izjušana pašam pret sevi neatbrīvos no dusmām, rūgtām atmiņām, sāpīgām izjūtām un muļķīgas rīcības, kas tik bieži ir cēlonis tam, ka mūsu dzīve nebūt nav “svētlaimīga”.

Mums ir nepieciešams kaut kas vairāk nekā tikai kaut kāds “bestsellers”, lai atklātu patiesību par mums pašiem un mūsu grēku. Mums ir vajadzīgs visu laiku bestsellers – Bībele.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *